logo Panasmain   

Podłogi drewniane to nieustannie jeden z najciekawszych sposobów wykończenia podłogi. Niezwykle stylowe, bardzo trwałe i ponadczasowe deski czy parkiet doskonale wpisują się w każdy styl – od klasycznego, przez skandynawski po glamour i loftowy. Aby jednak podłoga prezentowała się znakomicie i by była odporna na zniszczenia, należy o nią odpowiednio dbać. Oprócz codziennej pielęgnacji, konieczna bywa również renowacja. Cyklinowanie podłogi jest jedyną polecaną metodą, która skutecznie radzi sobie z ubytkami i innymi śladami użytkowania. Na czym polega cyklinowanie podłóg drewnianych?

Na czym polega cyklinowanie podłóg drewnianych?

Cyklinowanie podłóg drewnianych to proces ścierania wierzchniej warstwy drewna wraz z lakierem lub olejem oraz farbą. Taki sposób renowacji najlepiej przeprowadzić specjalistycznym urządzeniem – cykliniarką. W zależności od stanu podłogi, cyklinowanie wykonuje się od dwóch do pięciu razy, za każdym razem zmniejszając gradację papieru ściernego, tak, by w ostatnim cyklu proces jak najmniej ingerował w wierzchnią warstwę drewna. Również w zależności od rodzaju podłogi, wykorzystuje się różnego rodzaju cykliniarki – np. w przypadku precyzyjnego cyklinowania w miejscu łączenia się podłogi ze schodami, wykorzystuje się cykliniarkę krawędziową.

Kiedy należy wykonać cyklinowanie podłóg drewnianych?

Cyklinowanie podłogi to metoda renowacji, którą wykonuje się, gdy:

  • podłoga jest zniszczona – np. porysowana
  • chcemy położyć nową warstwę lakieru lub farby

Renowację podłogi wykonujemy więc, gdy zauważamy, że podłoga nosi widoczne ślady zużycia. Widząc rysy czy ubytki nie warto zwlekać – w przypadku, gdy są one zbyt głębokie, przeprowadzenie cyklinowania nie będzie możliwe, ponieważ wymagana grubość podłogi, którą można cyklinować wynosi 8 milimetrów. Jeśli jest ona cieńsza, konieczna jest wymiana podłogi na nową.

Cyklinowanie podłogi drewnianej jest też konieczne, gdy chcemy na nowo polakierować parkiet lub go pomalować. Pomijając proces cyklinowania i kładąc nową warstwę lakieru lub farby, narażamy się na bardzo szybkie odpryśnięcia nowo położonej warstwy zabezpieczającej lub farby.

Po cyklinowaniu podłogi drewnianej należy podłogę zabezpieczyć poprzez lakierowanie bądź olejowanie. Jest to konieczne, by podłoga była trwała i odporna na codzienne użytkowanie, zarysowania i inne uszkodzenia.

Co daje nam cyklinowanie podłogi drewnianej?

Cyklinowanie podłogi drewnianej przedłuża żywotność drewna – jeśli w sposób odpowiedni dbamy o drewnianą podłogę i raz na 10-15 lat ją cyklinujemy, zmianę podłogi na nową odraczamy o całe dziesięciolecia. Ponadto profesjonalnie wycyklinowana podłoga prezentuje się „jak nowa” – renowacja poprawia walory estetyczne drewnianej podłogi.

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus